Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Giresun’da yaşanan sel felaketi Türkiye’yi yasa boğdu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Giresun’daki sel ve heyelanlara ilişkin, “Şu anda söyleyeceklerimiz, sabah söyleyeceklerimizin çok altında olabilir çünkü hava aydınlandığı zaman göreceğimiz manzaranın biraz daha maliyetinin yüksek olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Şiddetli yağış ötürüsıyla sel ve heyelanların meydana geldiği Giresun’a gelen Soylu, AFAD Merkezinde ytesirlilerle bir araya gelerek değerlendirmelerde bulundu.

Soylu, toplantının daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, 22 Ağustos günü sabah saygınlığıyla Giresun’da başlayan yağmurun öğle saatlerinden sonra şiddetini artırdığını sözlerine ekledi

Meteorolojinin verdiği bilgilere göre yağmurun 137 kilogram yoğunluğa kadar ulaştığına dikkati çeken Soylu, yağışın birçok ilçeyi tesiri altına aldığını aktardı.

Bakan Soylu, birçok ilçede yağmurun tesiriyle oluşan sel ve heyelanların ciddi hasar meydana getirdiğini ifade etti.

İlgililerle bir araya gelerek değerlendirme yaptıklarını anlatan Soylu, “Şu anda söyleyeceklerimiz, sabah söyleyeceklerimizin çok altında olabilir çünkü hava aydınlandığı zaman göreceğimiz manzaranın biraz daha maliyetinin yüksek olabileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Soylu, eline aldığı harita üstünden Giresun’da gün içinde yağışın düştüğü bölgeleri gösterdi.

Yoğun yağış Daha sonra Dereli ilçe merkezinde suyun 2 metrenin üzerine kadar çıktığını söyleyen Soylu, suyun tüm merkezi tesiri altına alabilecek biçimde yükseldiğini sözlerine ekledi.

Bakan Soylu, burada ilk evvel 5 vatandaşın mahsur kaldığının söylendiğini anımsatarak, “Çünkü Dereli’ye şu anda ulaşmak da mümkün değil, Dereli yolu da kapalı. Tali yollardan gelen birtakım kurtarma araçları vasıtasıyla bir, iki kurtarma aracı, ekskavatör buradaki vatandaşlarımızı kurtardılar. Şu anda yine Dereli’de bir düğün salonunda 20 vatandaşımız ki biraz evvel güvenli bir yere alındıkları da söylendi ama onlarla ilgili de kurtarma çalışmaları devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

JANDARMA ARACI GÖMÜLÜ KALDI

Kapalı olan yolların yer aldığına işaret eden Soylu, şu bilgileri paylaştı:

Ayrıca Bakınız.  Fırat Kalkanı Harekatı'nın 4. yılı

“Tirebolu-Doğankent yolumuz şu anda kapalı. Maalesef Tirebolu-Doğankent yolunun üstünde Doğankent’e giderken bir jandarma aracımız, içerisinde 5 jandarmamızın yer aldığı araç 12. kilometresinde bir menfezde suların içerisine gömülü olarak kaldı. Şu anda Jandarma Bölge Komutanımız orada, arama kurtarma timlerimiz orada, aracı görüyorlar ama ulaşamıyorlar ve yine orada bir iş makinesi, bir ekskavatörde bir operatör de yine maalesef kayıp. Yani Tirebolu-Doğankent yolunda şu anda 5 metrelik bir menfezin çökmesi ile menfezin üstünden araçların geçmesi anında 5 jandarmamız, bir de operatörümüzün kayıp olduğunu söyleyebilirim. Buradaki arama kurtarma çalışmalarımız devam etmekte. 40-45 metrelik, bir taraftan 10-15 metrelik mesafe olmasına karşın, suyun yüksekliği sebebiyle ulaşılamıyor.

Tirebolu-Güce yolunda bir problem yok ama Güce’den sonra bugün yayladan dönen İl Genel Meclisi üyelerimizin de içerisinde yer aldığı toplam 20 kişilik, 8 kişisi bir noktada, diğerleri başka bir noktada olmak üzere şu anda onlar da mahsurlar ve onlara da ulaşılamıyor. Ulaşılamamasının sebebi, en son 10 dakika evvel konuştuğumuzda 3 kilometrelik bir mesafe kaldığı söylendi. Bulundukları yerin hem sağında hem solunda heyelan düştü ve o heyelanın tam ortasında kaldılar. Onlara da ulaşma çalışmaları devam etmekte.”

12 KAYIP İHBARI

Şu anda kayıp olduğunu bildikleri ortalama 6 kişinin daha yer aldığınu söyleyen Soylu, “Tirebolu’da 1 kişi, merkez Çaldağ’da 3 kişi, Espiye’de 1 kişi, Dereli Akkaya köyünde 1 kişi olmak üzere toplam 6 kişinin de kayıp olduğu ihbarını aldık. Toplam 12 kişi kayıp ihbarımız ve kayıp bilgimiz şu anda söz konusu. Bunun ötesinde, bu bahsettiğim ilçelerin bir bölümünün köylerinden bilgi aldığımız var, bilgi alamadıklarımız var ama şu anda muhtarlarla irtibat kuran dostlarımız, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımızın verdiği bilgiler bu noktadadır.” diye konuştu.

Soylu, Giresun Dereli, Espiye, Yağlıdere, Tirebolu, Doğankent, Çaldağ-İnişdibi yollarının ulaşıma kapandığını, son aldığı bilgilere göre Çaldağ-İnişdibi yolunun açıldığını, diğer yolların da açılması için lüzumlu çalışmaların yapılmaya çalışıldığını aktardı.

Ayrıca Bakınız.  Yaban Mersini Türkiye'de Nerede Yetişir?

Tüm arama kurtarma personellerinin seferber edilmiş durumda olduğuna dikkati çeken Soylu, “AFAD personellerimiz çevre illerden şu anda intikal halindeler. Jandarma arama kurtarma timleri hem Ankara’dan hem de Rize’den intikal halindeler. Ankara’dan gelen Samsun’a kadar geldi.” ifadesini kullandı.

VEFAT BİLGİSİ YOK

Hem Dereli hem de Tirebolu istikametine geçeceğini söyleyen Soylu, şunları kaydetti:

“Şu anda bir vefat bilgisi veremiyorum, öyle bir bilgimiz yok ama kayıp bilgimiz var. İnşallah onları kurtarma çalışmalarında hepimiz hem umudumuzu muhafaza edeceğiz hem de inşallah onları kurtarma bilgisini vatandaşlarımıza, milletimize veririz umudu içerisindeyiz. Tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Allah yardımcımız olsun inşallah.”

Bakan Soylu, Giresun’daki vatandaşlara şu ikazlarda bulundu:

“Yarın özellikle Çanakçı, Görele ve Doğankent’te 50 ila 100 kilogram yağmur bekleniyor, Meteorolojiden aldığımız bilgiler çerçevesinde. Özellikle Çanakçı’da yağar, o da Görele’yi de tesiri altına alırsa, buradan Görele’deki vatandaşlarımızı uyarmak istiyorum, dere kenarlarında ve suyun basabileceği noktalarda olmamanız gerekir. Bunu şu anda Görele’deki dostlarımız anons ediyorlar, etmeye de devam edecekler. Yine Çanakçı’daki vatandaşlarımıza da aynı duyuruyu yapmak isterim, Doğankent’e de yapmak isterim.”

Suya iyice doyan toprağın sel ve heyelana daha da uygun duruma geldiğinin altını çizen Soylu, “Onun için lüzumlu önlemleri hem biz alıyoruz hem de vatandaşımızın bu hususta tedbirli olmasını bir kez daha buradan söylemek istiyorum. Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum.” dedi.

RİZE’DE YARALILAR VAR

Rize’de de şiddetli yağış sebebiyle sel sularına kapılan ve heyelan altında kalan 2 kişi yara aldı.

şehirde devam eden yağış, İyidere, Derepazarı, Güneysu, Çayeli ve merkez ilçelerinin yanı sıra merkeze bağlı Salarha ve Muradiye beldelerinde hasara yol açtı.

Güneysu ilçesinde Gürgen Deresi taştı, bazı köylerin yolu ulaşıma kapandı. Başköy’de bir otomobil sel sularına kapıldı. Sürücü Adem Kayış ve otomobilde yer alan Hamide Kayış araçtan çıkarak kurtulmayı başardı. Yaralanan Hamide Kayış, hastanede tedavi altına alındı.

Ayrıca Bakınız.  Gaziantep Vip Gelin Arabası Kiralama

Merkeze bağlı Dağsu Mahallesi’nde heyelan altında kalan Mustafa İnce yara aldı. Toprak altından çıkarılan İnce ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Yağmur sebebiyle Rize Çarşısı’nı su bastı. Zemin kattaki dükkanlarda hasar oluştu.

Bunun yanı sıra, Çayeli ilçesine bağlı Büyükköy Beldesinde mahsur kalan 9 vatandaş jandarma personellerince bulundukları yerden kurtarıldı.

Merkeze bağlı Salarha ve Muradiye beldelerine giden yol ulaşıma açıldı. Yolda trafik kontrollü olarak sağlanıyor.

İl Özel İdaresi, Karayolları ve ilçe belediye personelleri, yağış sebebiyle tersluk yaşanan bölgelerde çalışmalarını sürdürüyor.

Ytesirliler, yağışın öğle saatlerine kadar devam edeceğini vurgulayarak, vatandaşları uyardı.Cevap bırakın