Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Istakozun Büyümesindeki Muhteşem Sır ve Örnek Alınacak Ders

Istakozun Büyümesindeki Muhteşem Sır ve Örnek Alınacak Ders

Dünya birçok gizemi halen içerisinde barındırıyor. Yaklaşık 4 buçuk milyar yıl yaşında olduğu tahmin edilen dünyaya ilişkin belirsizlikler, bilinemezliklerin çözümü için biliminsanları gece gündüz durmadan çalışmaya devam ediyor. Bu arayış insanın başta kendisini sonra ise dünyada yaşayan geri kalan tüm canlıları anlamak için yeni kapılar açıyor. Her yeni açılan kapı ise başka bir ufka işaret ediyor. Bu ilerleyiş böylece sonsuz bir yolculuğa dönüşüyor. Keşfedilen her yeni bilgi ise bize daha çok hayranlık ve ilham sunuyor. Peki Istakoz bu anlayışın, kavramanın ve arayışın neresinde.

Istakoz denildiğinde birçok kişinin zihninde görüntüsüyle öncelikle korku oluşturan birçoğu için mükellef zengin yemeklerini süsleyen kimileri için ise Allah’ın yenilmesini yasakladığı bir canlı geliyor. Bunların tamamını düşünen, bilen ve inanan insanlar var. Ama ıstakozun öyle bir gelişim biçimi var ki onu anladığınızda yaşantınıza farklı bir açıdan bakacak, değişiminiz için ilham kazanacaksınız. Gelin birlikte okuyalım. Hepinize iyi okumalar.

Istakoz sert bir kabuk içinde yaşayan narin, yumuşak bir hayvandır.  Bu sert kabuk genişlemiyor. Madem genişlemiyor peki o zaman ıstakoz nasıl büyüyor? Istakoz büyüdükçe onunla beraber büyümeyen bu kabuk onu sıkıştırıyor. Ve ıstakoz kendini baskı altında ve rahatsız hissetmeye başlıyor.
Kendini avcı balıklardan korumak için bir kaya oluşumunun altına gidiyor. Burada bu kabuğu çıkartıp atıyor… Ve yeni bir tanesini üretiyor. Zamanla, büyüdükçe gelişimine ayak uyduramayan kabuk onu yine rahatsız ediyor.
Tekrar kayanın altına gidiyor kabuğunu çıkartmak için. Istakoz bunu birçok kez tekrarlıyor.

Istakozun büyümesine imkan sağlayan tetikleyici unsur onun değişimine ayak uyduramayan kabuğundan duyduğu rahatsızlıktır. Eğer ıstakoz bu durumdan rahatsızlık duymasa hiçbir zaman büyüyemeyecek. Çünkü hiçbir zaman kabuğunu çıkarıp atmayacak.

Ayrıca Bakınız.  Rüyada bebek düşürmek ne anlama gelir?

Yaşadığımız stresli zamanlarımız ayrıca büyümenin bir işareti olan zamanlarımızdır.
Asıl olay bunun farkına varmaktır.
Bu yaşanılan zorlukları doğru şekilde kullanıp neyi gösterdiğini anlarsak o zaman, o zorlukların bizlerin büyümesi için birer aracı olduğunu anlayabiliriz.

Abraham Twerski şöyle diyor;
“Bir ıstakozun büyümesini tetikleyen faktör kendini rahatsız hissetmesi ve baskı altında olmasıdır.  Istakozların doktora gidebildiğin farzedelim; Baskı hisseden ıstakoz doktora gitse büyüyemezdi. Çünkü doktora ona bir sakinleştirici verir, o da kendini iyi hissetmeye başlayınca o küçük kabuğun içinde yaşamaya devam ederdi.

Yukarıdaki anlatı bile bize muhteşem bir Ufuk katıyor. Bu nedenle çoğu zaman içerisinde yaşamaya çalıştığımız stresli ve psikolojik zorlukların olduğu yaşantımızı anlamaya çalışmak, içerisinde bulunduğunu durumun üstesinden gelmenin en etkili yöntemlerinden birisi. Doğayı anlamak ise bu değişimin en etkili araçlarından birisi. Hepinize sağlıklı günler diliyoruz.

Kaynak: https://twitter.com/vindensdotter1/status/1533386900991508481?s=21&t=jj-XEnV16yhvGkBT6A65tg

 

 Cevap bırakın