Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Üniversite Sınavında Başarılı Olmanın Püf Noktaları

Üniversite Sınavında Başarılı Olmanın Püf Noktaları

Ülkemizde merkezi sınavlar ne yazık ki eğitim sistemimizin en büyük sorunlarından birisi. Neredeyse okul öncesi eğitimle başlayan öğrenme serüveni evlatlarımız için çok fazla sınav zorluğunu içerisinde barındırıyor. Eğitimde fırsat eşitliği adında pazarlanan kocaman fırsat eşitsizliğini merkezi sınavlarla örtmeye bir başka ifadeyle daha az görünmesini sağlamaya çalışan bir yönetim sistemi içerisinde evlatlarımızı yoruyor, hırpalıyor ve eleştiriyoruz. En nihayetinde tamamen yıpratıcı bir sınav serüvenin sonucunda neredeyse yaşam enerjisini kaybetmiş, hayata küsmüş ve geleceğe yönelik çok büyük kaygılara sahip bir nesil ortaya çıkarıyoruz.

Eğitim kurumlarımızdaki nitelik farklılıklarındaki uçurum da bu sürecin en büyük nedenlerinden birisi. Biraz eğitim-öğretimin farkında olan veliler evlatları için sürekli bir görece nitelikli bir okul arayışı içerisine giriyor. Yapılan araştırmalar da bir yörede bulunan aynı düzeydeki eğitim kurumları arasındaki nitelik farklılığının akademik ve sosyal alanlar için neredeyse % 50 – 70 aralığına kadar artabildiğini gösteriyor. Tabi bu nitelik farklılığına bir de özel okulların da dahil olması işi hepten içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Peki hal böyleyken ve koşulları elimizdeki imkanlarla farklılaştıramayacakken ne yapmak gerekiyor. Çok kısa bir süre sonra gerçekleştirilecek olan üniversite sınavı TYT ve AYT sınavında başarılı olmanın püf noktası nedir? Gelin son düzlükte sınavdan hemen önce birlikte bakalım. Bir eğitimcinin gözünden sınava yönelik püf noktalarını buyurun okumaya.

Üniversite Sınavında Başarılı Olmanın Yolları

Üniversite sınavına hazırlık sadece öğrencilerimiz için değil aynı zamanda ebeveynler için de çok büyük sorumlulukları içerisinde barındırıyor. Aynı zamanda eğitimin üç sac ayağının diğeri eğitim kurumları da bu sorumluluktan kendi payına düşeni almak zorunda. Zaten akademik ve sosyal başarı için bu üçlünün bir araya en uygun şekilde gelmesi ve kendi payına düşen görevlerini en iyi şekilde yerine getirmesi şart. Diğer tüm senaryolar nihai sonucun nitelik kaybıyla ortaya çıkmasına neden oluyor. Şu hiçbir zaman unutulmamalıdır ki bu yaş grubundaki bir evladın iyi yada kötü olarak tanımlanan tüm davranışlarının içerisinde yetişkinlerin etkisi çok büyüktür. Hatta 100 üzerinden değerlendirmek gerekirse sorumluluğun % 51’ini yetişkinler tarafında bırakmak anlamlı ve gerçekçidir.

Ayrıca Bakınız.  Ölmeden Önce Mutlaka Okunması Gereken Felsefe Kitabı Önerileri 2022
Üniversite Sınavında Başarılı Olmanın Yolları
Üniversite Sınavında Başarılı Olmanın Yolları

Eğitimin bu üç sac ayağı bir araya olması gerektiği şekilde geldi. Öğrenci sınava hazırlanma sürecinde de sağlıklı bir süreç yaşadı ve sınava geldik. Şu hiçbir zaman unutulmamalıdır ki bir sınavdan başarılı olmak için sınavın öncesi kadar sınavın uygulandığı anı da önemlidir. Çünkü öğrencinin bildiğini yansıtabilmesi için sınav sürecini de yönetebilmesi çok önemlidir. Bu konudaki başarısı ise  sınav öncesini nasıl geçirdiği ile doğrudan ilişkilidir. Psikolojik olarak hazırlık yapmak da sınav sürecini yönetme noktasında çok büyük bir avantaj sağlıyor. Çocuklarımıza sınav için nihai bir son olmadığı anlatılmalıdır. Bu paylaşım onlar üzerindeki baskıyı büyük oranda azaltacaktır. Birden fazla denemeyle çok iyi başarılar elde edildiği de anlatılmalıdır. Özellikle ülkemiz koşullarında elde edeceği başarıyla geleceğine yönelik büyük kazanımlar elde edeceği anlatılarak sınavı kazanmasındaki gecikmenin çok önemli olmadığını insan yaşantısında birkaç yılın hiç önemli olmadığı vurgulanmalıdır. Bu rahatlık duygusu öğrencinin sınav anındaki psikolojik baskıyı azaltır.

Üniversite sınavı öncesinde girdiği deneme sınavları ve sınavların gerçekleştirildiği ortam, sınavların farklılığı, mekan ve zamanın sınava uygunluğu da üniversite sınavı anının yönetilmesi için önemli bir referans oluşturacaktır. Öğrencilerin sınavın gerçekleştirildiği zamana uygun olarak deneme sınavlarına girmesi ve hatta sınav ortamının da buna uygun düzenlenmesi çok önemlidir. Kitapçıkların da ÖSYM’nin hazırlamış olduğu kitapçık formatında hazırlanmış olması da özellikle dikkat edilmesi gereken unsurların başında geliyor.

Üniversite sınavına yakın zamanda öğrencilerin sınavı yapma alışkanlıklarına uygun olarak hareket etmesi de önemlidir. Örneğin sınavını çözme sırası Matematik, Türkçe ve diğerleri gibiyse bu şekliyle devam etmeli ve gerçek sınavı da bu alışkanlığına uygun olarak yapmalıdır. Son dönemde gelebilecek alternatif önerilere çocukların uymaması da önemlidir. Daha önceki tecrübelerimiz şunu gösteriyor son düzlükte ortaya çıkan değişiklikler öğrencileri çok olumsuz şekilde etkiliyor.

Ayrıca Bakınız.  Anaokulu, İlkokul Oryantasyon Haftasında Ne Yapmalı - 2023

Üniversite sınavında başarı için genel geçer kurallardan ziyade kendisini tanıyan bir öğrencinin kendisine en uygun yöntemi tercih etmesi çok önemlidir. Sınavdan önceki hafta, gün ders çalışılmaz, şunları yemelisin, şu saatte uyumalısın gibi öğrencinin rutinin dışındaki öneriler öğrenciler tarafından dikkate alınmamalıdır. Çünkü her birey farklı organizmaya ve metabolizmaya sahiptir. Bu nedenle genel geçer yaklaşımlardan ziyade kişinin kendisine uygun olanı tercih etmesi çok önemlidir. Kişi kendisini iyi hissedecekse üniversite sınavının hemen önceki gecesinde dahi ders çalışabilir.

Üniversite sınavında başarılı olmak için bir diğer konu ise sınavın önceki günü ve sabahıdır. Genel bir klişe gibi görünse de sınava girilecek yerin önceden görülmesi özellikle büyükşehirlerde yaşayan veya yaşadığı yerin dışında bir yerde sınava girecekler için hayati önem taşıyabiliyor. Çünkü ulaşım sınav sabahında yaşanan stres ile birleştiğinde içinden çıkılmaz bir hal alabilir. O nedenle kesinlikle sınav yerinizi görmek çok önemlidir. Sınav sabahı için beslenme alışkanlıklarınıza uygun bir kahvaltı yapmak da çok önemlidir. Tabi gecesinde iyi bir uyku da tartışmasız çok önemlidir. Ama dediğimiz gibi rutininizin dışında davranmayın veya sınavdan çok önce kendiniz için bir rutin oluşturmaya çalışın.

Üniversite sınavında başarılı olmak için dua etmekte etkili bir yöntemdir. Duanın psikolojik etkisi çok önemlidir. İyi bir hazırlık döneminden geçen öğrenci nihai olarak dua ederek kendisi için en hayırlısını Allah’tan dilemelidir. İnanan birisi için büyük bir şans olarak ifade edebiliriz.

Üniversite sınavına girmeden önce özellikle ilk kez sınava gireceklerin ÖSYM’nin yayımlamış olduğu sınav yönergesini okuması ve yayımlanan tanıtım videolarını izlemesi de başarı için çok önemlidir. Sınava giren öğrencilerin birçoğu için bilinçsiz sınava girmek başarısızlığın nedenleri arasında görülüyor. Sınava giderken yanınızda alacağınız sınava giriş belgesi, jelatinsiz su ve kimlik belgenizi sınavdan önce hazırlamayı unutmayınız. Özellikle güncel fotoğrafı olmayan kimlik ve giriş belgelerine ilişkin önlem almayı unutmayınız. Sınav salonunda bu konuyla ilgili karşılaşabileceğiniz herhangi bir olumsuz uyarı veya telkin tüm motivasyonunuzu bozabilir öğrenciyi telaşlandırabilir.

Ayrıca Bakınız.  26-27 Haziran Yükseköğretim Kuramları Sınavı YKS TYT - AYT Soru ve Cevapları

Aday İşlemleri Sistemi için https://ais.osym.gov.tr adresini ziyaret edebilir. Sınav giriş belgesini ve sonrasında sınavla ilgili evraklarınızı buradan görebilirsiniz.

Rahmetli Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu’nun sınav kaygısına ilişkin görüşlerini de aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Sınavı Kesin Kazandıran Dua, Sınava Girmeden Okunacak DuaCevap bırakın