Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Şevval ayı orucu ve ibadetleri! Ramazan sonrası Şevval ayında kılınana namaz…

Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in mübarek 3 aylardan sonra en kıymet verdiği ay olan Şevval ayı, ibadetle değerlendirilmesi tavsiye edilir. Şevval ayında Allah rızası için yapılan ibadetlerde günahların affedileceği, duaların kabul olacağına rivayet edilmektedir. Dinen hoş ve sevap olan bu ibadetleri, imkanı ve sağlığı el veren kişilerin yapması Allah katında çok faziletlidir.

Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in sünneti olan Şevval ayı orucu 6 günlüktür. Şevval ayı orucunu Allah rızası için tutan her kişinin günahlarının affedileceği ve dualarının kabul edileceği rivayet edilir. Ramazan ayından sonra 6 günlük Şevval ayı orucu tutan kişinin Ramazan ayı boyunca oruç tutmuş gibi sevap kazanacağı rivayet edilmektedir. Şevval ayı orucunun dini yükümlülüğü olmayıp, sünnet olan bir ibadettir. Yani imkanı olan, nefsini yenen kişilerin tutması tavsiye edilir. Şevval ayı orucu şevval ayı boyunca peş peşe ya da şevval ayının herhangi 6 gününde tutulabilir.

Ramazan ayında tutulan oruca niyet eder gibi Şevval ayı orucuna da niyet edilebilir. 6 günlük Şevval orucunu tutmak için sahurdan sonra ‘ Ya Rabbi! Niyet ettim senin rızan için Şevval orucu tutmaya’ şeklinde niyet edilebilir.

Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in tavsiyeleriyle yapılması uygun görülen ibadetlerin bu kıymetli aylarda değerlendirilmesi Allah katında çok faziletlidir. 6 günlük orucu tutan ya da tutamayan kişilerin Şevval ayı boyunca Peygamber Efendimiz (s.a.s)’e salavat-ı şerifeler getirmesi, zikir çekmesi ve Kuran-ı Kerim okuması tavsiye edilir. Şevval ayı boyunca okunması iyi olan bazı salavat ve zikirleri şöyledir:

  1. Subhanallahi ve bi hamdihi

  2. Sübhanallahi’l Hayyül-kayyum

  3. La ilahe illallah

  4. Sübhanallah

  5. Estağfirullahe’l azim ve etübü ileyh

  6. Allahu Ekber

Ramazan ayının bitmesiyle başlayan Şevval ayı 13 Mayıs Perşembe ve 10 Perşembe günleri arasındadır.

Ayrıca Bakınız.  Adet Kanı Büyüsü Nedir Kimlere ve Nasıl Yapılır Ne İşe Yarar Korunmak İçin Ne Yapmalı 2021-2022


Cevap bırakın