Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Asansör bakımı nasıl yapılır? Aylık bakım zorunlu mudur?

Bir çok bina sakininin merak ettiği sorulardan biri olan Asansör bakımı nasıl yapılır?, Asansör bakımı kaç ayda bir yapılmalıdır?, Aylık bakım zorunlu mudur? gibi sorulara açıklık getirip sizleri aydınlatmak için yazı metnimizi sonuna kadar okumalısınız. Asansör bakımı işi, insan hayatı söz konusu olduğu için büyük bir öneme sahiptir. Asansörlerde yer alan fren masfalı, vinç karteri, emniyet kilitleri, raylar, halatlar ve motor gibi onlarca parçanın yağlanması, ayarlanması ve kontrol edilmesi gerekir. Özellikle asansör trafiğinin çok sık kullanıldığı hastane ve iş yerlerinde asansör bakımı ve asansör onarımı tamiri daha titiz ve sık bir biçimde yapılmalıdır.

ASANSÖR BAKIMI TALİMATNAMESİ

ASANSÖR MAKİNE AKSAMI YATAKLARIN YAĞLANMASI

Makara ve Regülatör üstünde yer alan yağdanlıklar tamamen boşalmadan gres yağı ile doldurulmalıdır. İşleme vaziyetine göre yağdanlık kapağı sıkıştırılmalıdır. Uzun müddet işlemeden duranlarda yahut tamirden sonra yağdanlıklar doldurulmalıdır. Çünkü işlemediği halde yağ zayiyatı devam eder.

FREN MAFSALLARI

Vincin fren mafsallarını en az ayda bir defa yağlanmalıdır. Fren ile kasnak arası 0.5-0.5 m/m ayar edilmelidir. Fren kasnağına yağ damlamamasına dikkat edilmelidir.

VİNÇ KARTERİ

Karter yağ müşirinin yarısına kadar özel yağ ile doldurulmalıdır. Şayet yağ kirlenirse yahut boşalırsa yeni yağ koymadan evvel karter mazot ile yıkanmalıdır.

PARÜŞÜT VE SÜRAT

Bu tertibatın işler bir halde yer aldığı yılda bir kontrol edilmelidir. Parüşüt papuçlarının ve kollarının iyice hareket etmelerine dikkat edilmelidir.

EMNİYET KİLİTLERİ

Kilitler en az ayda bir kez muayene edilmeli ve iyi işlemesi sağlanmalıdır ve müteharrik parçalara az miktarda yağ sürülmelidir.

RAYLAR

Çelik raylar hususi yağ ile yağlanmalıdır.

HALATLAR

Halatların temiz tutulması sağlanmalıdır. Tel kopukları fazlaşmasından müdahale edilmelidir.

ELEKTİRİK AKSAMI MOTOR

Yatakları en az ayda bir kez kontrol edilmeli ve icap ederse özel yağ ile doldurulmalıdır.

Ayrıca Bakınız.  5G Teknolojisi Nedir ve Hayatımıza Ne Katacak Nasıl Çalışır 2021 - 2022

ASANSÖR KUMANDA TABLOSU

Makinenin revizyon yahut temizliği sırasında kumanda tablosunda temizlik ve bakımı yapılmalıdır.Kontakların temizliği kontrol edilmelidir.

KAPI KONTAKLARI

Emniyet kilitlerin kontrollü anında kapı kontakları da gözden geçirilmelidir. Makina ve elektrik aksamına ait işleri görürken ana şalteri açarak elektrik kesilmelidir Lakin iş tamamen bittikten sonra ana şarter kapatılarak elektrik verilmelidir. Asansörde çalışırken kapıya “ASANSÖR ÇALIŞMIYOR” ibaresi yazılı bir levha asılmalıdır.

ARIZA VUKUNDA YAPILACAK İŞLER:

1.Şalterden elektrik kesilecektir.

2.Kabin kat arasında durmuşsa fren açma manivelasıyla fren açılacak ve el volanıyla kabin kat seviyesine getirilerek içindeki , şahısların dışarı çıkması temin edilecektir ve bu ameliyenin sonunda volan eski yerine getirilecektir.

3.Asansörün bakımını üstlenen şirkete haber verilecek ve her ne suretle olursa olsun arıza giderilmeden asansör açılmayacaktır.

Asansör aylık bakım ücreti

Asansör AYLIK bakım ücreti 2020

Asansör aylık bakımı zorunlu mu

Asansör bakımı yaptırmama cezası

Yıllık asansör Muayenesi

Asansör Muayenesi zorunlu mu

Asansör bakım Sözleşmesi yapılmazsa ne olur

Belediye asansör MÜHÜRLEMECevap bırakın