Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Astsubay Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Askerlik mesleği yıllardır ülkemizin de birçok gencin vazgeçilmez hayalidir. Orta okul ve lise çağında astsubay nasıl olunur diye soran gençlerimiz askerli okullara başlamakta ve bu okullardan mezun olarak astsubay olmaktadırlar. Astsubaylık NATO üyesi olan ülkelerde geçerli olan bir rütbedir. Türkiye de 1945 senesinde Nato üyesi olmuş ve bu rütbede askeri personel yetiştirmektedir. Subaylıktan sonra gelen astsubaylık rütbesini almak için çok aşamalı bir sınava tabi olunmaktadır. Kara kuvvetleri, Deniz kuvvetleri ve Hava kuvvetlerinde ve Jandarma bünyesinde rütbe alabilmek için hangi kurum astsubay alımları yapıyorsa o kuvvetlere başvuru yaparak sınava girmek şarttır. Yedek astsubay nedir, nasıl olunur, erkek ve bayan astsubay olma boy kilo şartları nedir, kadın astsubay olma şartları, kara kuvvetleri astsubay alımı için hangi sınava girilir? tüm araştırılanler yazımızda.

Yedek Astsubay Nasıl Olunur?
Yedek astsubay nedir? Nasıl olunur inceleme yapanlar için astsubaylık şartları ve adaylardan istenenler şunlardan oluşmaktadır;

Yedek astsubay kadrosu bu yıl askerlik sistemi içerisine yeni dahil edildi. Ve yedek astsubaylık, 2 yıllık üniversite mezunları olan adaylar arasından alınacaktır. 2 yıllık mezun olan ve başvuruda yer alan adaylar yedek astsubay olarak 12 ay süresince görev alacak ve 10 ay süresince maaş alacaklar. Peki 2020 senesinde yedek astsubay olmak isteyenlerin bazı şartları sağlıyor olması istenir. MSB tarafından aday talebelerin başvurularının kabul edilmesi için lüzumlu şartlar ise;

Lise yahut dengi okullardan ve 2 yıllık ya da 4 senelik fakültelerden mezun olmak ilk şarttır.
4 yıllık üniversite mezunlarının yaş şartı; 28 yaş üstü olmamak,
2 yıllık üniversite mezunu olanların yaş şartı; 26 yaş üstü olmamak,
Ağız diş yapısının kusursuz olması istenir.
Fiziken vücut yapısının sağlam ve düzgün olması ve herhangi vücut problemin olmaması istenir.
Vücutta hiçbir biçimde dövme, çizik, yanık yara izi, ameliyat izi vb. gibi kusurların olmaması,
TSK’nın belirlemiş olduğu boy ölçü oranına sahip olma.
Erkek adayların 1.64, kadın adayların 1.58 boy minimum şarttır.
Subay Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Göz atabilirsiniz.

Kadın astsubay olma şartları boy ve kilo standartlarını aşağıda görebilirsiniz.

Bayan Astsubay Olma Şartları Boy Kilo standartları
Bayan astsubay olmak için şartlar açıklanmıştır. Bunlar;

YaşÖlçüEn Alt (Dahil)En Üst (Dahil)
15cm148,5171
kg40,368,4
15,5cm148,5171
kg4169,2
16cm148,5171
kg41,870
16,5cm148,5171,2
kg42,570,5
17cm149171,8
kg4371,2
17,5cm151,5173,5
kg43,571,5
18cm152174
kg4472
Ayrıca Bakınız.  KAMANUBYO 2022 SEO Dersi

19 ve Üzeri Yaş Bayanlar İçin Boy ve Ağırlık Sınırları
MSB tarafından kara kuvvetleri komutanlığına alınacak olan öğrenci adaylarının boy ve kilo standartlarını buradan göz atabilirsiniz.

Kadın Astsubay Olma Şartları

Kara Kuvvetleri Astsubay Alımları Şartları
Kara kuvvetleri Komutanlığına Dış kaynaktan alınacak sözleşmeli Muvazzaf Astsubay alımlarına başvurularınızı buradan uygulayabilirsiniz. Kara kuvvetleri komutanlığı’ na astsubay/ subay alımlarının yapıldığını ve başvurularınızın bağlantımızın üstünden gerçekleştirebilirsiniz.

Kadın Astsubay olmak isteyenler ve erkekler için şartlar aynıdır. Hangi silahlı kuvvetler bünyesinde bu rütbe için sınava girecekse tespit edilen şartları taşıması gerekmektedir. Kara kuvvetleri tarafından astsubay alımlarında geçerli şartlar şöyledir;

Yaş şartı, genel şartlar, sağlık ile alakalı şartlar sosyal durum ve ahlak ve karakter ile alakalı şartlar mevcuttur.

Genel şartlar kategorisinde kara kuvvetlerinde astsubay olacaklardan istenen şartlar Lise ve dengi okullar, en az iki yıl süreli iş yüksekokulu yahut dört yıl süreli fakülte/yüksekokul mezunu olmak şartıdır.
Yaş şartı en mühim şartlar arasında yer almaktadır. Lisans eğitimi alanlar ve yüksek öğretim bitirenler için yaş şartı 28 yaş, daha kısa süreli okulları yüksekokul ve lise dengi okulları bitirenler için yaş şartı 26 yaşından gün almamış olmak gerekmektedir.
Başvuru yapacak olan adayın sosyal durumları ahlak ve karakterler şartları subay için istenen ahlaki yükümlülükleri ile aynıdır.
Kara kuvvetlerine dış kaynaktan Astsubay Temin Yönetmeliği’nin 6’ncı maddesinde düzenlenmiş olan “Muvazzaf Astsubay Adaylarında Aranacak Nitelikleri” taşımak şartını yerine getirmek lüzumludur.
Bu şartlar içinde 657 sayılı kamu çalışanları kanununun 48. Madde sinide barındırır.
Sağlık ile alakalı şartlardan en mühim olanları adayın vücut yapısı ve iskelet yapısı düzgün, ağız, çene ve diş yapısı muntazam, yüzünde fazla miktarda çiçek bozukluğu, çıban ve yanık izleri olmamak, dilinde pelteklik olmamak, vücudunda dövme olmamak, kekeme olmamak ve gözünde şaşılık gibi özür durumlarının bulunmaması gerekmektedir.
Türk Silahlı Kuvvetlerince Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen boy ve kilo sınırlarında olmak lüzumludur. Asgari Erkek adaylar için 164 cm, bayan adaylar için 158 cm’’den az olmamak şartı vardır boy ve kilo vücut endeksinin istediğimiz sınırda olması lüzumludur.
Astsubay adaylarının sağlık raporlarının gönderildikleri askeri hastaneden başvurduğu sınıfa uygundur raporu alması lüzumludur.
İstenen şartları taşıyan her aday astsubaylık sınavına başvurabilir. Astsubay olmak isteyenler bu şartları taşımalı ve yapılacak sözlü ve yazılı sınavlardan başarılı bir biçimde geçmeleri gerekmektedir.

Ayrıca Bakınız.  2021 Uzaktan Eğitim Uygulamaları - AYDEP Öğrenme Yönetim Sistemi - Ahi Evran Üniversitesi

Astsubay Olma Şartları Nelerdir?

Astsubay Olmak İçin Hangi Sınava Girilir?
Sınavlar ise yazılı sınav, sözlü sınav ve Fiziki Kabiliyet Yeterlilik Testi olarak 3 aşamalı olarak yapılmaktadır ve 3 sınav sisteminden oluşur.

Astsubay olmak isteyenler 3 aşamalı sınavdan geçmeleri gerekmektedir. İlk aşama olan sözlü sınavdan geçmeleri ilk şarttır. Sınavda toplam 50 soru sorulmaktadır. Türkçe, T.C. Anayasası, Türkiye Coğrafyası, İnkılap tarihi, Atatürkçülük, Ülkeler arası Kurumlar ve anlaşmalardan oluşmaktadır. Yazılı sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir ve sınavdan mutlaka en az 70 puan alınması gerekir.

Astsubay yazılı sınavından başarılı olarak 70 puan ve üstünde geçerli puan alan adaylar mülakat sürecine girerler.

Peki Astsubay olduktan sonra Özel Kuvvetlerde Çalışmak istemez miydiniz? O zaman Bordo Bereli Nasıl Olunur? isimli yazıya inceleyebilirsiniz.

Astsubaylık Mülakatı Nasıl Yapılıyor?
Mülakat sürecinde ilk olarak adayların sağlık muayeneleri yapılmaktadır. Sağlık muayenelerinde bakılan yüz, vücut, göz, diş gibi kriterlerden geçenler sonraki aşama olan Kişilik değerlendirmelerinden geçmeleri de gerekmektedir. Karakter ve ahlaki anlayışınızın ve sosyal durumunuzun bilinmesi için girilen testten kanaat puanı alarak karakter testinden sonraki Fiziki kabiliyet yeterlilik testinden de geçmeleri gerekmektedir. Fiziki kabiliyet yeterlilik testinde neler yapılır diyorsanız bu testte adaylara 1500 m koşu yaptırılır ve sonuçlarına bakılır, daha sonra adaylar mekik ve şınav branşlarından değerlendirilecektir. Bu testten ise 40 baraj puanını geçmek gerekmektedir.

Şartları taşıyan ve yerine getiren adaylar en son olarak sözlü mülakata alınmaktadır. Sözlü mülakatta adayın kendini ifade etme yeteneği, görünüşü genel kültürü ve konuşma şekli ve diksiyonuna bakılmaktadır. Sözlü mülakattan da 70 almak gerekmektedir.
Tüm bu sınavların oranları ise başarılı sayılmak için şu biçimde belirlenir. Sözlü mülakat % 15 oranında, yazılı sınavın tesiri % 70’i ve fiziki yeterlilik testi % 15 oranında etkilidir. Bu oranlarda etki eden sınav puanlarından başarılı olan adayların listeleri belirlenir.
Astsubay olmak isteyenler tüm bu yazılı sınav sözlü mülakat ve fiziki yeterlilik testlerinden geçerek başarılı oldukları takdirde Astsubay iş yüksekokullarında 2 yıllık eğitim alarak Astsubay çavuş rütbesi alarak atanmaktadır.
Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma (ASTTASAK) Eğitimi almak gerekmektedir. Eğitimi başarıyla tamamlayan astsubay çavuş rütbesiyle istihdam edildikleri sınıfın, sınıf okuluna gönderilmektedir. Eğitimden sonra ise Kara Kuvvetleri birlik ve kurumlarına atanma işlemi başlatılır. Atananlar tüm bu eğitimleri aldıktan sonra Astsubaylık görevlerine başlatılmaktadır.
Astsubay iş yüksekokulları TSK bünyesinde Kara kuvvetleri, hava kuvvetleri, deniz kuvvetleri, bando ve Sağlık olmak üzere 5 kısma ayrılmaktadır her kurumunda şartları birbirinden farklı olması ile beraber genelde yazımızda ki şartları yerine getirmek gerekmektedir.
Eğer Subay olmak gibi bir amacınız varsa Subay nasıl olunur? isimli içeriğimizi okuyun ve mesleğin inceliklerini öğrenin.

Ayrıca Bakınız.  Kaman Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu KAMANUBYO YBS 2022 SEO Dersi

2020 Senesinde Astsubay Maaşları Ne Kadar Oldu?
2020 senesinde astsubaylar en az 5.000 TL. maaş aldıkları ve her astsubayın görev yaptığı bölgeye, sınıfa ve derece kademesine göre maaşının değiştiği söylenmektedir. Resmi internet adresinden astsubay başvuruları kabul edilmektedir.

2 yıllık Üniversite Mezunu Astsubay Alımı 2020
Her sene MSB tarafından 4 yıllık mezun adayların astsubay alımları gerçekleştiriliyor. 2 yıllık astsubay olarak alınacak olan yedek astsubayların alım duyurular yayınladığından sizlere bilgi vermeye devam edeceğiz.

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur?
MSB tarafından Jandarma astsubay alım başvuru tarihleri açıklanmış adayların 3 Temmuz ve 3 Ağustos tarihleri aralığında kabul edilmişti. Adayların başvuruları yalnızca site giriş kapısı üstünden Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemi üstünden gerçekleştirildikten sonra başvuruların tamamlanmasının sonuçlar ne zaman açıklanacak merak ediliyor.

Tüm resmi açıklamaları Giriş internet adresi üstünden “Seçme Sınavlarına Çağrılma” duyurusu üstünden görebilirsiniz.

Subay Nasıl Olunur?

Astsubay maaşı ne kadar?

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur?

2 yıllık üniversite mezunu astsubay alımı

Yedek astsubay Nasıl Olunur?

Yedek astsubay maaşı

Yedek astsubay nedir

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur 2019

Bayan astsubay olma şartları Boy kilo

Astsubay Nasıl Olunur bayan

2 yıllık üniversite mezunu astsubay alımı

Astsubay olma şartları 2020

Subay olma şartları

Yedek astsubay maaşı

2 yıllık üniversite mezunu astsubay alımı 2020

Yedek astsubay Nasıl Olunur?Cevap bırakın