Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Mide şişkinliğine ve gazına ne iyi gelir?

Karın şişkinliği Türkiye’de hemen hemen pek çok insanın yaşadığı sorun olmaktadır. İlk aşamada rahatsız edici olmayan şişkinlikler, sağlığa da zararlı değildir. Lakin şişkinliğin devam etmesi/geçmemesi durumunda bazı hastalıkların dolaylı olarak habercisi olabilir

Şişkinlik Nedir?

Şişkinlik, midede biriken gazların mideyi şişirmesi demektir. Genelde bu gazlar dışarıdan alınan hava olmakla beraber; sindirim sonucu açığa çıkan gazlar, evvelsinde vücuttan tahliye edilmemiş gazlar olarak bulunur. Bu durum neticesinde gazların birikimi aşırı olmadığı müddetçe geçici rahatsızlıklar olarak değerlendirilir. Lakin gazın birikimi ile birlikte tahliye edilmemesi durumunda sinir sistemi uçlarında uyarılmaya sebep olur.

Bunun neticesinde ise; nefes darlığı ile başlayarak kalp rahatsızlığına kadar giden sonuçları ortaya çıkarabilmektedir. Bunun neticesinde ise sık sık gaz çıkarma isteği ve midenin çok daha rahatsız edici biçimde şişkinlik hissini meydana getirir.

Mide Şişkinliği Neden Olur?

Mide şişkinliği gazların birikimi ile bir araya geliyor olsa da temel nedeni gazın tahliye edilmemesidir. Birçok nedene bağlı olarak tahliye edilmemiş gazlar şişkinlik problemini oluşturur. Bunun yanı sıra daha sayacağımız pek çok neden de şişkinliğe neden olmaktadır.

Sağlıksız Beslenme: Karbonhidratlı yiyeceklerin tüketilmesi, gazlı içecek ve yiyeceklerin tüketilmesi, vücuttaki gaz birikimini artırır. Bunun yanı sıra üç öğünün üstünde yemek yeme alışkanlığınız varsa bu durum da şişkinliğe neden olabilir.

Bağırsak Parazitleri: Sindirim sistemine kadar ulaşan parazitler şişkinliğe neden olabilmektedir.

Alkol Tüketimi: Midede şişkinliğe neden olan bir başka durumsa alkol tüketimidir. Alkolün az miktarda kullanımı yararlı olarak değerlendirilse de araştırmaların kuşkusuz zararlı yönde olduğu görülmektedir. Midede gaz birikimini teşvik etmesi şişkinliğe neden olmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Ruhen Boşanma

Aşırı Stres: Stres pek çok rahatsızlığa zemin hazırlar. Hele ki aşırı stres söz konusu ise rahatsızlıklar, hastalık boyutuna yönelir. Aşırı stresin araştırmalar neticesinde şişkinliğe yol açtığı bazı zaman şişkinliği ileri evrelere taşıdığı da bilinmektedir.

Hazımsızlık: Hazımsızlık aşırı sağlıksız beslenme neticesinde kendini gösterir. Temelde şişkinliğin nedeni hazımsızlık olarak görülmese de birbiriyle ilişkisi çok yakındır. Aslını söylemek gerekirse hazımsızlık da bir nevi şişkinlik demektir.

Sindirim Sistemi Hastalıkları: Mide şişkinliğinin temel sebeplerinden biri de sindirim sistemi hastalıklarıdır. Bu hastalıklar dolaylı olarak hazımsızlık, şişkinlik oluşturur.

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? Mide Şişkinliği Nasıl Geçer?

Mide şişkinliğine en kaliteli gelen çözümler, tamamen doğal çözümlerdir. Bu çözümler bitkisel yöntemler olarak bulunur. Lakin ciddi anlamda rahatsız edici olan şişkinlikler için doktorunuza başvurmalısınız. Yalnızca şişkinlik oluşumu rahatsız edici olarak bulunuyorsa(ciddi ağrılar oluşturmuyorsa) tamamen doğal çözümler faydalı olacaktır. Lakin şişkinliğin kronik olma durumu da söz konusudur. Bu gibi durumda da şişkinlik için tamamen doğal çözümler etki etmeyebilir. Semptomları azalır, lakin ağrısı giderek artar. İlerleyen zamanda de kalp rahatsızlıklarını meydana getirir.

1. ZENCEFİL:

Temel amacı bağırsaktaki parazitleri yok etmek olan zencefil, aynı zamanda hazımsızlığa bağlı olarak şişkinliğe de iyi gelir. Bunun yanısıra zencefil tüketiminin sağlı faydalı birçok artısı da bulunur.

2. NANE:

Nane çayı, sindirim sisteminde oluşan parazitlere karşı güçlü bir bitkisel metodtur. Midede oluşan gaz birikimini de tahliye etmek için ideal çözüm olarak bulunur.

3. REZENE:

Spazm giderici olarak yer alan rezene, tüketimi sağlığa çok yararlı olan bir bitkidir. Mideyi rahatlatan ve şişkinliği azaltan şifa donanımı bulunur. Basit hazırlanan rezene kısa zamanda tesirini göz önüne sermektedir.

Ayrıca Bakınız.  Stresin İnsan Hayatına Etkisi

4. LİMONLU SU:

Sindirim sistemi hastalıklarına da iyi gelen limonlu su, bağırsak enfeksiyonunu karşı da oldukça yararlıdır. Dolaylı olarak da midede ki gazın tahliye olmasını sağlar. Bu sayede şişkinlik probleminden kurtulmuş olursunuz.

mide şişkinliğine ve gazına ne iyi gelir?
mide şişkinliği ne iyi gelir?
mide bağırsak şişliğine ne iyi gelir?
mide karın şişkinliğine ne iyi gelir?
mide ve bağırsak şişkinliğine ne iyi gelir?Cevap bırakın