Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Böbrek Taşımızın Olup Olmadığını Nasıl Anlayabiliriz? 2022

Böbrek Taşımızın Olup Olmadığını Nasıl Anlayabiliriz?

Böbrekler, sağlıklı bir yaşamın devamı için atık maddelerin dışkı yoluyla vücuttan uzaklaştırılmasında rol oynar. Ayrıca vücut için gerekli olan maddeleri ayrıştırarak, seviyelerini ayarlamak gibi bir görevi de vardır. Böbreklerde bu ayrıştırma göreviyle ilgili oluşan sorunlar böbrek taşlarına sebep olmaktadır.

Böbrek taşı oluşumuna özellikle sağlıksız beslenme sebebiyet vermektedir. Yetersiz su içmek, sıklıkla hazır gıdalar tüketmek, sebze ve meyvelerden uzak durmak ve çok sık asitli gıdalar tüketmek böbrek taşı oluşumuna etki etmektedir.

Küçük böbrek taşları, anüs yoluyla vücuttan atılsa bile ne yazık ki büyük böbrek taşları atılamaz. Atılamadığı için vücutta çok büyük ağrılara yol açar. Kimi hastada ağrı seviyesi minimumdayken kimisinde oldukça şiddetli ağrılar yaşayabilir.

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

 • Kusma ve yoğun mide bulantısı
 • İdrar kokusunda ve renginde değişiklik
 • İdrarda kan görülmesi
 • İdrar yaparken yanma hissi ve ağrı
 • Üşüme
 • Titreme
 • Yüksek ateş
 • Az miktarda idrar yapma
 • İdrar yaparken zorlanma

Bu tür belirtiler hissediyorsanız mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna görünmelisiniz. Kimi hastalarda bu tür belirtiler görülmeyebilmektedir. Hatta birçok hasta farklı şikayetlerden ötürü gittiği hastanede yapılan tetkikler sonucu böbrek taşlanması yaşadığını öğrenebilmektedir.

Böbrek Taşından Nasıl Kurtulabiliriz
Böbrek Taşından Nasıl Kurtulabiliriz

Böbrek Taşından Nasıl Kurtulabiliriz?

Beş milimetre altındaki böbrek taşları kendiliğinden düşebilirken daha büyük taşlar sorun çıkarmaktadır. Başlıca yapılması gerekenler arasında  hareket etmek ve bol su içmek yer alır. Ayrıca üreter kanallarını genişletip böbrek taşlarını düşürmekte mümkündür. Bu yöntemi doktor kontrolü ile antispazmodik ilaç tedavisi şeklinde yapabilirsiniz. Fakat 5 mm üzeri taşlar insan bünyesinde gittikçe sağlık problemlerine yol açacağından operasyon yöntemiyle alınmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Metabolizma Hızlandırıcı 5 Vitamin ve Mineral

İki santimetre, böbrek taşlarında ESWL yöntemi kullanılır. Bu yöntem vücut dışından şok dalgaları verilerek böbrek taşının kırılmasını sağlamaktır.

Böbrek Sağlığınız İçin Su Tüketmeyi Unutmayın

Tüm bu sağlık problemlerine rastlamak istemiyorsanız ya da denk gelip operasyon yardımı ile kurtulduysanız mutlaka bol bol su için. Böbrek sağlığınız için su içmenin oldukça önemi olduğu gibi bol su, cildinizi hatta psikolojinizi bile oldukça güçlendirecektir. Bu yüzden bol bol su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun Böbrek Taşlarına Karşı Mucize Kürü

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu böbrek taşına karşı iki kür önermekte;

 1. Avokado yaprağı
 2. Kırk kilit bitkisi

Bu bitkinin böbrek taşını resmen çatlatacağını iddia ediyor. İlk önce avokado yaprağı kürünün kullanılmasını öneren İbrahim Saraçoğlu sık sık böbrek taşı olanların bu kürü tercih etmesini öneriyor. Kürün günde bir defa kullanılmasını ve 10-15 günü geçmeyecek şekilde kullanmamalarını söylemektedir.

Böbrek Taşına Karşı Avokado Yaprağı Kürünün Yapılışı

6-7 avokado yaprağının 3-4 dakika kaynatılmasından sonra ılımasına beklenilmeli ve suyu içilmelidir. Birçok kişi böbrek taşı tedavisi sürecinde böbrek taşı oluşumunun kaynağı olarak kalsiyumu göstermektedir. Bu nedenle kalsiyum içeren besinlerin böbrek taşı olan kişiler tarafından tüketilmediğini belirten Saraçoğlu bunun çok yanlış bir yaklaşım olduğunu da söylüyor. Hatta bunun yanlış olmasının dışında aksine daha çok kalsiyum içeren besinler tüketmesi gerektiğini de vurguluyor. Başta brokoliyi hatırlatan Saraçoğlu brokolinin kalsiyum açısından çok zengin bir besin olduğunu da izleyicilerine hatırlatıyor.

Kalsiyum içeren besinleri tavsiye ederken bununla birlikte kalsiyum tabletlerden de uzak durulması gerektiğini de belirtiyor. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun böbrek taşına karşı bitkisel tedavi etmesine yönelik videosunu aşağıda bulabilir ve izleyebilirsiniz.

Böbrek Taşını Önlemede Etkili 5 Yöntem

İşte böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olacak beş yol:

Ayrıca Bakınız.  Maya alerjisi nedir? Cilde alerji yapar mı?

Bol su için: Fazla su içmek idrarda taşa neden olan maddeleri sulandırır. Günde 2 litre idrar yapmak için yeterli sıvıyı içmeye çalışın, bu kabaca sekiz standart 8 onsluk bardaktır. Limonata ve portakal suyu gibi bazı narenciye içeceklerini dahil etmek yardımcı olabilir. Bu içeceklerdeki sitrat, taş oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Kalsiyum açısından zengin besinler tüketin: Diyet kalsiyumu bağırsaklarınızda oksalata bağlanır ve böylece kan dolaşımına emilen ve böbrekler tarafından atılan oksalat miktarını azaltır. Bu, idrardaki oksalat konsantrasyonunu düşürür, bu nedenle idrar kalsiyumuna bağlanma şansı daha düşüktür. Bu, böbrek taşı riskinin azalmasına yol açar.

Sodyumu azaltın: Yüksek sodyumlu bir diyet, idrarınızdaki kalsiyum miktarını artırdığı için böbrek taşlarını tetikleyebilir. Bu nedenle, taşa eğilimli olanlar için düşük sodyumlu bir diyet önerilir. Mevcut kılavuzlar, toplam günlük sodyum alımının 2.300 mg ile sınırlandırılmasını önermektedir. Sodyum geçmişte böbrek taşlarına katkıda bulunduysa, günlük alımınızı 1.500 mg’a düşürmeye çalışın. Bu da tansiyonunuza ve kalbiniz için iyi olacaktır.

Hayvansal proteini sınırlayın: Kırmızı et, kümes hayvanları, yumurta ve deniz ürünleri gibi çok fazla hayvansal protein yemek, ürik asit seviyesini artırır ve böbrek taşlarına yol açabilir. Yüksek proteinli bir diyet aynı zamanda idrarda taş oluşumunu önlemeye yardımcı olan kimyasal olan idrar sitrat düzeylerini de azaltır. Taşlara yatkınsanız, günlük et alımınızı bir deste oyun kağıdından daha büyük olmayan bir miktarla sınırlayın. Bu aynı zamanda kalp-sağlıklı bir kısımdır.

Taş oluşturan gıdalardan kaçının: Pancar, çikolata, ıspanak, ravent, çay ve çoğu fındık, böbrek taşlarına katkıda bulunabilecek oksalat bakımından zengindir. Taş rahatsızlığınız varsa doktorunuz bu gıdalardan kaçınmanızı veya daha az miktarlarda tüketmenizi önerebilir.

Diğer herkes için, aşırı yüksek miktarlarda tüketilmedikçe belirli yiyecek ve içeceklerin böbrek taşlarını tetiklemesi olası değildir. Bazı araştırmalar, takviye şeklinde yüksek dozda C vitamini alan kişilerin böbrek taşı riskinin biraz daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bunun nedeni, vücudun C vitaminini oksalata dönüştürmesi olabilir.

Ayrıca Bakınız.  Düşükten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınabilir?

Kaynak: https://www.health.harvard.edu/blog/5-steps-for-preventing-kidney-stones-201310046721

Daha fazla Bilgelik için Aplikasyonumuzu indirebilirsiniz. İndirmek için simgeye tıklayınız.Cevap bırakın