Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Mezgit balığı nasıl pişirilir? Fırında mezgit tarifi

Sağlığı korumak için haftada üç kez balık yemek gerektiğini herkes bilir ve mezgit, yapılacak yemekler için en kaliteli seçeneklerden bir tanesidir. Peki mezgit balığı en kolay nasıl pişirilir, biliyor musunuz? İşte tam bir besin deposu olan mezgiti temizlenin ve pişirmenin incelikleri…

Mezgit, lezzeti ve kılçıksız yapısı sebebiyle “tavuk balığı” olarak da anılan bir tür dip balığıdır. Karadeniz ve Marmara’da bolca avlanan mezgit, kış mevsiminde sık sık tezgahlarda karşımıza çıkar. Ufak deniz canlılarıyla beslenen mezgitler, gıdalarıni denizin diplerinde, kumlu yerlerde ararlar. Türkiye’de hemen her denizde bulunmaktadır. Özellikle kış mevsiminde yaşanan akıntılar aracılığıyla Marmara Denizi mezgit ile dolar taşar. İçerisinde bol miktarda B vitamini bulunması sebebiyle yorgunluğa birebir olan mezgit balığı, kalp hastalıkları için iyi gelir. Bunun yanı sıra diyabet hastaları için de sıkça önerilmektedir. İçerisinde yer alan iyot, tiroid hormonlarınızı düzenlemeye yardımcıdır. Tiroidlerde üretim ve sıhhatli çalışabilirlik yönünden mezgit balığı bir hayli mühimdir.

PEKİ MEZGİT NASIL PİŞİRİLİR?

Mezgit balığını sıhhatli bir biçimde pişirmek isterseniz kullanacağınız malzemeler içinde yağ olmamalıdır. Buğulama ya da ızgarada pişirmek tavada pişirmekten çok daha sıhhatlidır. Bununla birlikte mezgiti pişirmenin bir diğer metodu de saçtır. Balıkları temizleyip tuzladıktan sonra orta boy ocak sacına yağlı kağıt serin.

Üzerine tüm balıkları güzelce sıralayın. Sonra yine yağlı kağıt yardımıyla üzerini kapatın. Kenarlarını da güzelce içe doğru kıvırın. Ortalama 15 dakika içinde tüm balıklarınız pişmiş olacaktır. Yağ kullanmadan, lezzetli ve sıhhatli balık pişirmek bu kadar kolay. Üstelik yalnızca 15 dakikanızı alır.

MEZGİT TAVA TARİFİ:

MALZEMELER

1 kilo mezgit
2 su bardağı mısır unu
2 su bardağı buğday unu
3 adet yumurta sarısı
Kızartmak için sıvıyağ (isteğe göre 1-2 yemek kaşığı tereyağı)
Tuz, biber

Ayrıca Bakınız.  Enfes pazı çorbasının püf noktaları ve çorbası nasıl yapılır

YAPILIŞI

Balıklarınızı ayıklayın,(isteğe göre filosunu çıkartabilirsiniz). Balık nasıl ayıklanır fotoğraflı anlatımına buradan varabilirsiniz.

Ayıkladığınız balıkları iyice yıkayın ve süzülmesi için süzgece alın. 2 ayrı tabağa buğday ve mısır ununu alın. Buğday ununun içine tuz koyarak iyice karıştırın.

Yumurta sarılarını bir kapta iyice çırpın. Balıkları evvel buğday ununa sonra yumurtaya bulayın, en son mısır ununa bulayarak tereyağı katılmış kızgın yağda kızartın.

IZGARADA MEZGİT TARİFİ:

Izgarada mezgit pişirecekseniz, tuz, karabiber, zeytinyağı ve taze kekik yapraklarından bir marine sosu hazırlayın. Balıklarınızı bu sosa yatırarak 15-20 dakika kadar lezzetlenmesi için beklemede bırakın. Sonrasında balıkların her iki tarafını da ızgarada 4-5 dakika civarında pişirin. Balıklar pişince üzerine bir fırça yardımıyla erimiş tereyağı sürmek lezzetini daha da artıracaktır.

Mezgit Fırında Nasıl pişirilir?

Dondurulmuş Mezgit Nasıl pişirilir?

Mezgit Fileto Tarifi

Mezgit balığı nasıl pişirilir?

mezgit tava – nefis yemek tarifleri

Yumurtalı mezgit nasıl pişirilir?

Büyük mezgit

Mezgit Buğulama


Cevap bırakın