Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Pırasanın faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Görsel biçim olarak yeşil soğana benzeyen pırasa kuvvetli bir iltihap söktürücü olma özelliğini taşır. Vücuttaki serbest radikalleri basit bir şekilde atmaya kolaylık sağlayan bu güçlü iltihap söktürücü bununla birlikte akşamları sorunsuz bir uyku uyumanızı sağlar. Alternatif tıp uzman kişileri yemeklerden sonra bir tabak tüketilmesini önerir. Peki Pırasanın faydaları nelerdir? Pırasanın besin değeri nedir?

Romalılar zamanında keşfedilen bu bitki türünün içerisinde yer alan “lactucarium” maddesi uykuyu kolay bir hale getirir. Bundan dolayı Romalılar yemeklerinden sonra bir tabak pırasa yiyerek uyku düzenlerini sağlarlarmış. Bunun yanısıra psikolojik hastalığı olanlara tam teşhis koyamadıklarından onları sakinleştirmek için pırasa yedirirlermiş. Akdeniz ikliminde yetişen pırasa her mevsim yetişme donanımıne sahiptir. Mısırda ise hamile kalma olasılığını artırdığı için sıklıkla tüketilirdi. Yüzyıllardır bilim kişilerı tarafından yararları hakkında incelemelera konu olan pırasa içerdiği mineraller aracılığıyla kaynatılıp püresi yaraları özellikle yanık izlerini gidermede kullanılırmış. Pırasa yararları yönünden bazı hikaye ve masallarda da konusu olan bir bitkidir. Çok süratli büyüyen pırasa ülkemizde türlü yemeği ve salata olarak tüketilir. Vücudu sakinleştirdiği için bol bol tüketilmesi tavsiye edilir. Pırasa hakkında ters olan iki durum vardır. Aşırı bitirildiğinde gaz ve şişkinliğe neden olur.

KAÇ ÇEŞİT PIRASA MEVCUTTUR?

Baş kısmı yayvan olan Tereyağlıbaşlı Pırasa türü ülkemizde Bursa İnegöl’de yetiştirilir.

Lahana gibi yoğun olan Iceberg, genel olarak ABD’de üretilir.

Şekline göre farklı olan Yaz Gevreği pırasasının diğer ismi Batavian’dır.

Acı bir tadı olan Çin pırasası, baş kısmı yok denilecek azdır.

En narin ve inde olan pırasa türü ise Yayvanyapraklı olandır.

En uzun yapraklara sahip olan pırasa türü ise Romen pırasadır.

PIRASANIN YARARLARI NELERDİR?

Ayrıca Bakınız.  Yazılım Kodlama Nasıl Öğrenilir - Herkes Yazılımcı Olabilir Mi 2021-2022

Kemik ve kas sağlığını destekleyen iki önemli mineral potasyum ve kalsiyumdur. Özellikle gelişim çağı ve hamile bayanların iki vitaminden bol bol yararlanmaları gerekir. Pırasa içerdiği magnezyum ve kalsiyum maddeleri aracılığıyla kemiklerin ihtiyacı olan mineralleri yüzde 60 oranda karşılar.

Kandaki homosistein seviyesi yükselince ortaya çok ciddi boyutta damar ve kalp hastalıkları çıkar. Damarların içerisinde bu madde artıkça yağlanmaya neden olur. Pırasa kandaki bu seviyeyi azaltır. Bunun yanısıra nitrik oksit üretimini düşürerek damar sağlığını korur. Yapılan bir araştırmada düzenli tüketilen pırasanın kalp ve damar hastalıklarının seviyesini sıfırladığı görülmüştür.

İçerisinde yağ barındırmayan pırasa kilo aldırmaz. Obeziteye karşı en etkili bitkilerden biridir. Lif aracılığıyla tokluk hissi vererek uzun süre yemek gereksinimini önüne geçer. Bunun yanısıra vücuda enerji verir.

Metropol yaşamın insan sağlığında en ciddi boyutta etkilediği uyku düzeni yönünden da pırasa bir hayli mühimdir. Pırasa içerdiği mineraller aracılığıyla beyinin uyuşmasını etkileyerek uyku haline sokar. Bu zaman içerisinde de vücudun kendisini yenilemesini destekler. Bunun yanısıra vücuttaki toksinleri mesane biriktirerek idrar ya da dışkılama ile atmasını sağlar.

Vücutta besinler sebebiyle biriken toksinler eklem aralarında iltihaplanmaya neden olur. Bu oluşan ödemler ciddi vücut ağrılarının yaşanmasını sağlar. Pırasa antioksidan donanımı aracılığıyla bu toksinleri temizleyerek iltihaplı hücrelerin birikmesini önüne geçer.Eklem ağrılarında en tamamen doğal tedavi metodudir.

Antiseptik donanımı aracılığıyla vücuda giren enfeksiyonlu hücrelerle savaşır. Bağışıklığı kuvvetlendirir. Hastalıklara karşı kalkan oluşturur. Kış mevsiminde yüksek oranda yaşanan sağlık sorunlarını azaltır. vücudun oksijen seviyesini dengeleyerek yaşanan basınç probleminu sıfırlar. Vücuttaki dengesiz basınç ciddi baş, burun ve kulak ağrısına neden olur.

Folik asit aracılığıyla sindirim sisteminde yaşanan bozulmaları düzenleyerek stres, depresyon ve yorgunluk gibi sağlık sorunlarının yaşanmasını azaltır. Beyin hafızasını güçlendirerek konsantrasyonu artırır. Folik asit maddesi özellikle hamilelik ve gelişim çağlarında alınması gereken mühim bir maddedir.

Ayrıca Bakınız.  Çoraptan kedi yapımı videolu anlatım

Hemoglabin maddesi az olan bireyler kansızlık gibi hastalıklar yaşar. Hemoglabin yükselmesi için ise vücudun belirli oranda demir vitamini alması gerekir. Bir tabak pırasa günlük demir oranını karşılayarak kansızlığı gidermede yararlı olur.

PIRASANIN ZARARI VAR MIDIR?

Kuvvetli̇ Bi̇r idrar söktürücü, olduğundan çok fazla bitirildiğinde vücuttaki sıvı oranını da etkiler. Bu durum vücudun dengesini bozar. Bunun yanısıra sindirim sisteminin fazla çalışmasına yol açarak ishale zemin hazırlar. Aynı zamanda içerisinde sodyum olduğundan vücutta sodyum birikmesine neden olur.Cevap bırakın