Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Sorbe nedir? Evde nasıl yapılır?

Sorbe nedir? Evde nasıl yapılır?, Dondurmayı andıran görünümü, sunumu dondurma gibi olan ve bundan dolayı dondurma ile çokça karıştırılan sorbe esasen, meyve, meyve suyu ve meyve püresiyle; su, şeker ilave edilerek yapılan ve soğuk yenen sorbeye hayran kalacaksınız. Peki sorbe nedir? Sorbe evde nasıl yapılır? En kolay narlı sorbenin püf noktaları nelerdir? Tüm merak ettikleriniz yazımızın detayında..

Sorbe nasıl yapılır?

Sorbet tatlandırıcılı tatlandırılmış sudan yapılan donmuş bir tatlıdır. Granitalar ve diğer buzlar gibi, sorbet bir dondurma makinesi olmadan da yapılabilir. Donma noktasını düşürmek ve daha yumuşak sorbetesler yapmak için alkol, bal yahut mısır şurubu eklenebilir. Köken olarak birbirine çok yakın olan bu kelime kimi kaynaklarda 15. yüzyılda Türklerin ünlü şerbet içeceğinin Venedikli tacirlerce ilgi ile karşılanması ve İtalyan mutfağına girmesiyle şerbetten sorbettoya dönüştüğünü belirtir. Dondurmadan en büyük farkı ise; içinde süt ve süt ürünleri, yağ, yoğunlaştırıcı yahut kıvam arttırıcı bulunmamasıdır. Yani meyve, su ve şeker. Sorbenin en basit tanımıyla muhteviyatı budur. İçerdiği şeker oranı, dondurmalara oranla biraz yüksek olsa da, yağ içermediğinden rejim yapanlar için uygundur. Bugün sizlere narlı sorbe tarifini veriyoruz.

NARLI SORBE TARİFİ:

MALZEMELER

4 su bardağı taze sıkılmış nar suyu
250 gr toz şeker
2-3 yemek kaşığı limon suyu
2 yemek kaşığı nar aromalı şurup

YAPILIŞI

Nar suyunun yarısını ve şekeri tencereye alın. Şeker eriyene kadar kısık ateşte ısıtın. Tencereyi ocaktan alıp kalan nar suyu, limon suyu ve nar şurubunu ilave edin.

Narlı karışımı iyice karıştırın. Hava geçirmeyen bir kaba (kapaklı çelik bir kaba) aktarıp buzlukta 6 saat beklemede bırakın.

Altı saat sonunda kabı buzluktan alıp sorbeyi çatalla ezin. Birer saat aralıklarla bu işlemi 4-5 kez tekrarlayın.

Ayrıca Bakınız.  Filtre kahve nedir? Filtre kahve yapılışı

Kabı tekrar buzluğa yerleştirip 4-5 saat daha beklemede bırakın. Dondurma kaşığıyla şekil verip servis yapın.

Afiyet olsun…Cevap bırakın