Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

UNO flip oyunu nasıl oynanır?

Son zamanlarda adını sıkça rastladığımız ve internet sitelerinde gördüğümüz UNO oyunu aslını söylemek gerekirse yeni çıkan bir oyun değildir. Herkesin günlerini evde geçirdiği şu zamanda bir hayli popüler hale gelen UNO oyunu nasıl oynanır? UNO oyunu kaç kişiyle oynanır? UNO oyunu kaideleri nelerdir? Uno flip oyun kuralları nelerdir? Tüm detaylar haberimizde.

UNO oyunu, en az iki kişi ile oynanan ABD menşeli bir oyundur. Kaideleri çok kolay olan UNO oyunu 6 yaştan bu yana tüm herkesin keyifli vakit geçirmek için oynayabileceği basit bir şeydir. İnternet üstünde ya da oyuncak satan mağazalarda kolayca bulabileceğiniz UNO oyununda temek kural elindeki kartları bitirmektir. Toplamda dört ana renk ve 108 karttan oluşan UNO sarı, yeşil, kırmızı ve mavi renklerdeki kartlarda 0’dan 9’a kadar sayılar mevcuttur. Bunlar oyunun devamlılığını sağlayan kartlardır. Bu kartların haricinde da beş farklı kart bulunmaktadır. Bunlar 2 Kart çekme, dört farklı renkten ikişer kart çekme, pas geçme, joker ya da dört kart çekmedir. Evde çok rahat bir biçimde bazı zaman ailecek bile oynayabileceğiniz UNO, bazı kurallar doğrultusunda oynanması gerektiği unutulmamalıdır. Peki bu kurallar nelerdir? UNO oynamanın temel sahip olduğu sahip olduğu özellikleri yazımızın devamında.

UNO NASIL OYNANIR?

Evvellikle her oyuncu arkası kapalı olan kartlardan birer kart seçiyor. Yüksekten en düşüğe doğru olacak biçimde en yüksek olan birinci olacak biçimde kartlar dağıtılmaya başlanır. Her oyuncuya 7 kart verilir. Kalan kartlar kenara alınır. O kartlara çekme desteği deniliyor. Çekme destesindeki en üstte kart açılır ve soldan başlayacak biçimde oyuna devam edilir. Atılan kartlarla eşleşebilen kartların atılması istenir. Böyle bir durum olmaması durumunda oyuncu, desteden kart alarak eli pas geçer. Böylece oyuncuda kartlar birikmeye başlar. Kartların süratli bir biçimde atılması ve elde hiç kart kalmaması oyun amacını oluşturur. Kartların atılabilmesi için ise ya rakam ya da rengin aynı olması gerekir. Ortaya yeşil atılmış ise yeşil renkli bir kart atılarak elden çıkarma yapılır. Oyun sırayla devam etmesine rağmen hem renk hem de sayının aynı olması durumunda sıranın gelmemesine rağmen oyuncu devreye girebilir.

Ayrıca Bakınız.  Baldur's Gate Oyun Serisinin Hikayesi 2

UNO OYUN KAİDELERİ NELERDİR?

Uno oyunu kurallardan oluşan bir oyundur. Bunlar şu biçimde;

2 Kart Al: Kart ile oynanıldığında bir sonraki oyuncu 2 kart çeker ve o el oynayamaz. Bu kart, yalnızca aynı renk yahut başka bir “2 Kart Al” kartı ile eşleşmesi olursa oynanabilir.

Yön Değiştir:Bu kart ile oynandığında oyunun yönü değişir (oyunun yönü soldan sağa ise, sağdan sola olarak değişir – ya da tersi).

El Geçer: Bu kart ile oynanıldığında bir sonraki oyuncu “atlanır” (yani o el oynayamaz).

Joker: Bu kart ile oynanıldığında, kartın sahibi oyunda devam edilecek rengi belirleyebilir.

4 Kart Al & Joker: Bu kart ile oynanıldığında, kartın sahibi oyunda devam edilecek rengi belirleyebilir. Bunun yanısıra kartın sahibinden sonraki oyuncu çekme destesinden 4 tane kart çeker ve o el oynama hakkını kaybeder.

El Değiştir: Bu kart kullanıldığında kullanan kişi kendi destesini istediği desteyle değiştirebilir.

İçi Boş Kağıt: Destede üç tane yer alan bu kartlara istediğiniz kaideleri yazarak oynayabilirsiniz.

UNO OYUNU NASIL BİTER?

Sondan bir evvelki kartı oynanıldığında, elde tek kart kaldığının belirtilmesi için oyuncu “UNO” diye bağırması gerekir. Bir oyuncunun elinde kart kalmadığında tur biter.
Puanlar yazılır ve 500 puana ulaşan oyuncu olana dek oyun tekrar eder.

UNO OYUN PUANLAMASI NASILDIR?

Üstünde sayı olan tüm kartlar:

Kendi değerleri (0-9 Puan)

2 Kart Al: 20 Puan

Yön Değiştir: 20 Puan

El Geçer: 20 Puan

Joker: 50 Puan

4 Kart Al & Joker: 50 Puan

Uno Oyunu oyna
Uno Flip Nasıl Oynanır
Uno Oyunu faydaları
UNO kuralları pdf
Uno kartları kaç tane
Uno bilgisayar oyunu
Unox Tlip NASIL OYNANIR
Uno itiraz kuralı


Cevap bırakın